BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Skyrybų ekologija


Visada kartu (c) Laimis Žmuida

Kiekvieną dieną norisi pradėti gyventi iš naujo,
bet ne kiekvieną dieną pavyksta susirasti su kuo.

Skyrybos kenkia planetai! Gyvenkite draugiškai.

Kas sieja skyrybas ir ekologiją? Žinoma, juokais galima susieti bet ką su bet kuo, tačiau kai apie skyrybų ir ekologijos ryšį pradeda šnekėti rimti mokslininkai ir jų straipsnius išspausdina rimti akademiniai žurnalai, tai ateina laikas suklusti. Nejau tikrai gali būti koks nors ryšys tarp šių dalykų?

2007 metais JAV Nacionalinės mokslų akademijos darbų žurnale PNAS (December 18, 2007


vol. 104

no. 51
) pasirodė Mičigano universiteto ekologijos profesoriaus Jianguo Liu ir jo kolegės Eunice Yu straipsnis “Skyrybų poveikis aplinkai“.

Autoriai įrodo, jog kartu gyvenantys sutuoktiniai sunaudoja žymiai mažiau energijos, nei išsiskyrusi pora. Juk viename name ar bute gyvenantys sutuoktiniai abu naudojasi tuo pačiu šaldytuvu, tuo pačiu kiekiu energijos reikalingu patalpai šildyti ar vėsinti, dažnai žiūri vieną televizorių sėdėdami kambaryje, kur dega viena lemputė. Išsiskyrę žmonės naudoja dvi indaploves vietoje vienos.

Išsiskyrę žmonės pagal mokslininkų apskaičiavimus sunaudoja beveik dvigubai daugiau energijos, nei kartu gyvenantys. Taip pat daug energijos suvartojama naujų namų statymui, kurie reikalingi norint gyventi atskirai.

Pastaraisiais metais susirūpinus dėl klimato kaitos gresiančiais pavojais pradėtas skaičiuoti CO2 kiekis atmosferoje. Pasirodo, jog dėl išsiskyrusių žmonių gyvenimo būdo į atmosferą išmetama 40-50 procentų daugiau CO2, nei gyvenant kartu.

CO2 kiekis atmosferoje yra tik ledkalnio viršūnė. Iš tikrųjų viskas yra daug rimčiau, nei manote. Gyventi planetoje su didesniu CO2 kiekiu atmosferoje nei dabar yra ne taip blogai, kaip gyventi netikrame pasaulyje.

Netikras pasaulis

Vienišas vyras susipažintų su vieniša moterimi
tikslu sukurti vienišą vaiką.

Mano draugė turi dukrą, kuri turi netikrą sesutę. Kaip tai netikrą? O taip, kad mergaitės tėvai išsiskyrė ir vyriškis susirado kitą moterį ir susilaukė dar vienos dukros. Kai vyras tas pats, o motinos skirtingos, tai dukros vadinamos netikromis sesutėmis.

Ir visas pasaulis dabar toks. Skyrybų daugėja. Žmonės tuokiasi po du, tris, keturis ar penkis kartus. Pažiūrėkime į žvaigždžių gyvenimus mirgančius populiarių žurnalų puslapiuose. Kažin ar rasime nors vieną žvaigždę išgyvenusią visą gyvenimą su tuo pačiu sutuoktiniu.

Tas pats vyksta ir paprastų žmonių gyvenime. Vienas turi netikrą tėvą (patėvį), kitas turi netikrą motiną, trečias turi abu tėvus netikrus, nes buvo paimtas iš vaikų namų.

Atrodo kas čia tokio, tas netikras gyvenimas. Gal tai nėra taip blogai, tas netikrumas? Koks skirtumas tarp tikro ir netikro? O skirtumas yra. Imkim paprastesnį pavyzdį. Jūs norite valgyti ir jums duoda pasirinkti - tikrą obuolį ar guminį. Ką pasirinktumėte? Žinomą tikrą, juk netikru nepasisotinsi. Taip yra ir su gyvenimu. Netikras gyvenimas - jis vyksta, bet juo nepasisotini. Ir tai gyvybiškai svarbu. Nepasisotinęs gyvenime, neradęs pasitenkinimo žmogus daro baisiausius dalykus: sukelia karus, revoliucijas, žudo žmones, jei yra ekstravertas arba pasuka savižudybės link, jei yra intravertas.

Praeitais metais mačiau Vilniuje, o šiemet ir Kaune tokią socialinę reklamą. Nupieštas žmogiukas, kuris ruošiasi žudytis. Ir raginama nepraeiti pro šalį, pakalbėti, kad jis nesijaustų vienišas ir dėl tos vienatvės nesižudytų. Žmogus mieste vienišas!

Aš gyvenau mieste. Visa mano vaikystė prabėgo mieste. Įprastam mieste. Mano devynaukštyje gyveno apie 50 šeimų. Mūsų kiemas didelis - 6 namai. Susidaro apie 500 šeimų. Šitiek žmonių gyvena viename kieme ir vis tiek jie jaučiasi vieniši. Atrodo vienatvę gali rasti bet kur, bet tikrai ne mieste. Tačiau pasirodo pats vienišiausias žmogus yra būtent čia. Ir jam jau reikia psichologo pagalbos. Reiškia šis žmogus yra nesveikas. O nuo tokio žmogaus griūna ir visas pasaulis.

Kodėl žmonės skiriasi?

Vyras pagavo žmonos meilužį ir pradėjo jį mušti.
Žmona puolusi į neviltį sako jam:
- Paleisk jį, juk jis tavo vaikų tėvas!

Skyrybos blogai. Nesiskirkim. Bet kodėl žmonės skiriasi? Išsiaiškinkim.

Lietuviai pagal visas apklausas nurodo ryškiausią savo būdo bruožą - darbštumą. Lietuvis darbštus. Taip buvo per amžius. Lietuvis ir ant akmens gali javą užauginti.

Lietuviai pirmauja ir savižudybių skaičiumi - koks sutapimas!

Žmogus visą dieną dirba ir nemato savo šeimos. Jis neturi fiziškai kada pašnekėti su savo šeimos nariais. Tėvas neturi laiko paglostyti sūnaus galvos, motina neturi laiko pinti kasas mažai dukrelei. Tad kaip nesiskirti, jei gyveni tarsi su siena? Kaip nesijausti vienišam šiame pasaulyje, jei visą dieną iš tiesų prabūni vienas? Nors ir apsuptas žmonių, bet juk tikrai vienas.

Darbas atima visą laiką, kurį turėtume investuoti į šeimą, jausmus, santykius, vaikų auginimą, bendravimą su kaimynais. Jei žmogus turi tikrą tėvą, tikrą motiną, tikrus senelius ir net prosenelius, jis turi tvirtą sieną už savo nugaros. Jis niekada nebus vienišas.

Ką šiuolaikinis tėvas palieka vaikui? Geriausiu atveju - pinigus, galbūt butą. Į tai nukreiptas visas žmogaus gyvenimas ir galiausiai ką palieka tavo tėvai yra pinigai. Ar ne geriau būtų, kad jie paliktų tau tvirtos šeimos tradiciją, kurios nariai myli vienas kitą, praleidžia daug laiko vienas su kitu…

Tikri tinginiai niekada nedirba. Jie visą šį laiką gali skirti šeimai, draugams, kaimynams. Tinginių pasaulyje niekada niekas nesižudo dėl vienatvės. Juk niekas neina į darbą, visi visada kartu, niekam netrūksta meilės, dėmesio, pokalbių, bendravimo…

Rodyk draugams

Komentarai (6)

 1. VAIDAS:

  SUPER! STRAIPSNIS
  STIPRYBĖS LAIMI!!! RA6YK DAR GAL IR MAN GIMS DAR ĮKVĖPIMO

 2. ca:

  nelabai supratau netikro gyvenimo problemos. Kam jis atrodo netikras? Tai "netikrai" sesutei? Ar mums, "netikros" sesutes stebetojams?

 3. Nora:

  emmm….. apie netikras sesutes ir broliukus sutinku…. skaudi realybe…. taciau kai vaikas is vaiku namu ir auginamas kaip savas, nemanau, kad didelis skirtumas, jei tevai ji myli kaip sava.Juk svarbiausia tureti tevus. Aisku, suzinojus, ateina nusivylimas, bet jis gavo visa, ka turejo gauti is biologiniu tevu….nezinau…. gal dar yra kazkas trancendentinio kas veikia siuo atveju……

 4. stebetoja:

  nu super, negaliu atsistebeti… skaitau ir vis kazkuo nustebinat:)
  dziaugiuosi, kad paksui privercia tokie straipsniai susimastyti, tik kartais pradedu taip giliai mastyti, kad liudna pasidaro, nes svarstomos temos niekad prie dziuginanciu klausimu nepriveda …
  Priveda prie egzistenciniu visokiu, nuo kuriu galva susisuka :)
  Jauna dar, klausimu daugiau nei atsakymu.
  Bet kokiu atveju aciu uz idomias mintis ;)

 5. Laimis Žmuida:

  Iš pradžių tai žinoma - galva apsisuka, bet pamąsčius ir pasikapsčius dar giliau, tai viskas atsistoja į savo vietas ir pesimizmą pakeičia optimizmas. Tingėjimas padaro žmones laimingus, o tingėjimo filosofija atveria akis. Pamatytas vaizdelis žinoma baisus, bet pamačius jau galima mąstyti kaip padaryti geresnį vaizdelį ir optimistiškai judėti į priekį. :)

 6. Jovke:

  Aš irgi apie tai pagalvojau.. Iš tikrųjų maždaug taip ir mąsčiau (apie darbus ir pan,), bet dabar viskas labiau susistatė į vietas. ;)

Rašyti komentarą